szladna

Ślubowanie pierwszoklasistów

20 października 2014r odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Aby stać się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły dzieci z klasy I odbyły wędrówkę do czterech krain: Krainy Śpiewu i Tańca, Krainy Pracy, Krainy Dobrych Serc oraz Krainy Mądrości, w których musiały wykazać się wiedzą i różnymi umiejętnościami. Pierwszoklasistom w „podróży’ towarzyszyli uczniowie z klasy II, a przebieg całej uroczystości obserwowali zaproszeni rodzice oraz koledzy z klas „0” i III wraz z wychowawczyniami. Po wykonaniu zadań w poszczególnych krainach i udowodnieniu, że posiadają odpowiednią wiedzę uprawniającą do wstąpienia w szeregi uczniów, dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a pani dyrektor Maria Łakoma pasowała ich na uczniów. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki ufundowane przez Radę Rodziców. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali młodszych kolegów w gronie uczniów i obdarowali ich samodzielnie wykonanymi upominkami. Również uczniowie klasy II zgodnie z przyjętą tradycją przygotowali dla swoich młodszych kolegów prezenty. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I. Uroczystość ślubowania i pasowania oraz scenografię przygotowały wychowawczynie klas I i II panie Danuta Kloc oraz Beata Sysło.

Dzień Papieski

Spektakl "Ekoswaty"

Z okazji Sprzątania Świata uczniowie kl. V pod kierunkiem p. Jolanty Nowak wystawili spektakl zatytułowany "Ekoswaty". W humorystyczny sposób przedstawili starania panicza o rękę wybranki. W tym celu kawaler musiał zmienić codzienne przyzwyczajenia w sferze wykorzystania wody, użytkowania sprzętu elektrycznego i sposobu wyrzucania śmieci. Podjęte przez niego proekologiczne działania okazały się na tyle skuteczne, że panna wyraziła zgodę na zamążpójście.

Po zakończeniu przedstawienia p. Dyrektor rozstrzygnęła konkurs ekologiczny pt. "Torba z surowców wtórnych".
I miejsce - Amelia Sysło kl. IV i Katarzyna Handzel kl. V
II miejsce - Weronika Dąbrowska kl. V i Wiktoria Januszek kl. V
III miejsce - Agnieszka Boruch kl. IV i Oliwia Gądkiewicz kl. IV

Dyplomy i nagrody ufundowała opiekun LOP-u. Prace konkursowe można było podziwiać na wystawce.

Sprzątanie Świata

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję "Sprzątanie Świata". Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie nawyków ekologicznych, działanie na rzecz ochrony środowiska, nauka selektywnej zbiórki odpadów. Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców sprzątali teren wokół szkoły oraz teren Ładnej. Sprawne ręce naszych uczniów szybko zrobiły porządek w wyznaczonych rejonach, wspólnie zebrano kilkanaście worków śmieci.

Pogoda dopisała, humory także ...

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Polska podpisała umowę o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Dzięki temu polscy naukowcy będą korzystali z najlepszej aparatury naukowej, a biznes zyska dostęp do kontraktów na 10-20 mln euro w najbliższych latach. Powołane w 1962 roku Europejskie Obserwatorium Południowe zrzesza 14 europejskich krajów i Brazylię. Misją ESO jest prowadzenie obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi oraz budowa olbrzymich teleskopów, których kraje członkowskie nie są w stanie wybudować samodzielnie.
Nie tylko ptaki, ale i kruche motyle migrują pomiędzy kontynentami, np. Afryką i Europą, pokonując jednego dnia nawet setki kilometrów. Choć wydają się kruche, niektóre motyle migrują pomiędzy kontynentami, pokonując ogromne odległości. Z migracji słyną monarchy - duże, pomarańczowe motyle z Ameryki Północnej, które lecąc jesienią do Kalifornii i Meksyku pokonują niemal 3 tys. km.
Dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały - mówił w ostatnim komunikacie radiowym prezydent walczącej stolicy Stefan Starzyński. W poniedziałek mija 75 lat od aresztowania go przez Gestapo. Wg IPN zamordowany został przez Niemców między 21 a 23 grudnia 1939 r. Po ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. prezydent Starzyński starał się zapewnić mieszkańcom stolicy jak najlepszą ochronę. Ogłosił nabór do ochotniczych brygad pomagających zasypanym ludziom i zabezpieczających bombardowane domy. Polecił przygotować miasto do obrony przeciwlotniczej. Apelował do mieszkańców Warszawy o zachowanie spokoju i ładu w mieście.
Grzyby można hodować w ogródku czy na pniaku trzymanym w łazience. I choć dużo więcej zbierzemy ich w lesie, takie zajęcie daje ogromną satysfakcję. Do własnego ogródka grzyby można sprowadzać za pomocą specjalnych żeli z grzybnią czy szczepionek obecnych na rynku, można też próbować, rzucając grzybowe obierki albo robaczywe owocniki, jakie zostały z grzybobrania.
Kolorowe pociski laserowe zapewniają akcję w wielu filmach fantastyczno-naukowych. Jak jednak wyglądałby prawdziwy laserowy pocisk podczas lotu, gdyby tylko można było go dostrzec? Jak oświetlałby otoczenie? Odpowiedzi udziela film nagrany w Centrum Laserowym Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zespół złożony głównie z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego, a kierowany przez polskiego astronoma pracującego w Stanach Zjednoczonych, odkrył planetę pozasłoneczną podobną nieco do Urana, odległą o 25 tysięcy lat świetlnych.