szladna

Newsy

Andrzejki dla niepełnosprawnych

W dniu 23 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej w Ładnej po raz trzeci odbyła się niezwykła uroczystość „Andrzejki dla niepełnosprawnych” w sołectwie Ładna. W tym dniu, powitaliśmy zaproszonych gości - pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia oraz Środowiskowego Domu Samopomocy im. świętej Kingi dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr świętej Rodziny z Nazaretu oraz osoby niepełnosprawne      
z gminy Skrzyszów.

Spotkanie zorganizował sołtys Ładnej Pan Stanisław Barnaś, przy współudziale dyrekcji szkoły oraz dzięki olbrzymiemu sercu wielu ludzi dobrej woli, którzy zasponsorowali to przedsięwzięcie. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Wójt gminy Skrzyszów Marcin Kiwior.

Do grona zaproszonych, miłych gości należeli obok pana wójta - sekretarz gminy Pani Cecylia Andrusiewicz, radni i członkowie Rady Sołeckiej. Naszą uroczystość czynnie wsparli nauczyciele: p. Beata Sysło, p. Danuta Kloc, p. Marta Kokoszka, p. Agata Kurek, p. Jolanta Nowak, pracownicy szkoły: p. Danuta Piątek, p. Lidia Tchoń, p. Jolanta Stelmach, p. Paulina Michoń, przedstawiciele rodziców: p. Anna Pęcak, p. Bogumiła Olszówka, p. Beata Augustyn, p. Zdzisława Handzel, p. Dorota Gielczowska, p. Angelika Gębala. Uroczystość prowadził przedstawiciel Urzędu Gminy p. Zbigniew Guzy. Transport niepełnosprawnym  zapewniła: pani Dominika Limanowska-Błyskal.

 

Przez długie godziny sala rozbrzmiewała gwarem i serdecznym śmiechem. Zadowoleni goście z niecierpliwością wyczekują przyszłorocznej zabawy andrzejkowej. 

Zbiórka prezentów dla dzieci z Domu Dziecka

Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę prezentów mikołajkowych dla dzieci z Domu Dziecka w Tarnowie.

 

Prosimy, aby każda klasa przygotowała paczkę złożoną z przyborów szkolnych, zabawek, słodyczy itp. do 4 grudnia (czwartek).


 

Andrzejki 2014

Andrzejki to ostatnia chwila wróżb i zabawy przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie bawili się przy ulubionej muzyce, o którą zadbali chłopcy z VI klasy. Nie zabrakło oczywiście wróżb przygotowanych przez uczniów wraz z wychowawcami. Były one miłym przerywnikiem w zabawie i cieszyły się ogromnym powodzeniem. Uczniowie mieli okazję sprawdzić, co przyniesie im przyszłość, z niecierpliwością przekłuwali papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, szukali swojej szczęśliwej liczby, odczytywali cechy swojego charakteru. Atrakcją wieczoru był konkurs na najciekawsze przebranie, wszyscy uczniowie zaprezentowali swoje ciekawe, pomysłowe i oryginalne stroje na specjalnym pokazie, po którym jury nagrodziło uczniów, którzy zajęli trzy najlepsze miejsca: I miejsce zajęła Katarzyna Handzel oraz Oliwier Kijak, II miejsce Agnieszka Boruch i Maciej Furmański, III miejsce Patrycja Gębala i Kacper Boruch. W czasie zabawy uczniowie mogli skorzystać z poczęstunku jaki przygotowali im rodzice, były pyszne ciasta, ciasteczka i napoje. 
Nad bezpieczeństwem i organizacją dyskoteki czuwały p. J. Nowak i p. A. Makowiec.

 

Więcej zdjęć

 

Góra Grosza 2014

Zapraszamy wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Ładnej do wzięcia udziału w XV edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Zachęcamy uczniów do zbiórki monet do puszek oraz udziału w szkolnym konkursie, w którym wygrywa klasa, która zbierze największą sumę pieniędzy.

Akcja rozpoczyna się 24 listopada i potrwa do 5 grudnia.

Więcej informacji na stronie: http://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/

 

 

 

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada 2014 roku, delegacja uczniów naszej szkoły w składzie: Aleksandra Olszówka, Zuzanna Zając i Jakub Kopacz uczestniczyła w  uroczystych, gminnych obchodach Święta Narodowego 11 Listopada w Szynwałdzie. Uczniowie pod opieką Pani Dyrektor Marii Łakoma oraz Pani Agaty Kurek wzięli udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny i uroczystościach przy Pomniku Pamięci, uczestnicząc w Apelu Poległych i składając kwiaty.

 
Strona 1 z 35

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Transformacja ustrojowa w Polsce przyniosła nie tylko wzrost zamożności Polaków, ale też... lepsze czasy dla rysi, które coraz rzadziej giną z winy człowieka. Świadczą o tym wyniki 20-letnich badań w Puszczy Białowieskiej, opublikowane w "Mammal Research". Ryś euroazjatycki to jeden z największych drapieżników w Europie, w Polsce gatunek rzadki i chroniony. Jednym z niewielu miejsc, gdzie można go spotkać, jest Puszcza Białowieska.
17 listopada 1869 r. do Kanału Sueskiego wpłynął jacht "LAigle", na pokładzie którego znaleźli się m.in.: francuska cesarzowa Eugenia, żona Napoleona III i cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef. Nowa droga wodna między morzami Śródziemnym i Czerwonym została otwarta. Za jachtem podążało 47 statków parowych, na pokładzie znalazło się mnóstwo osobistości zaproszonych na uroczystość. Konwój wyruszył z Port Saidu na północnym krańcu kanału i udał się do Ismailii, położonej w połowie drogi do Suezu.
25 lat temu, w drugiej połowie listopada 1989 roku, nurt przemian w ówczesnym bloku wschodnim ogarnął również Czechosłowację, a rozpoczęta wówczas aksamitna rewolucja przyniosła w ostatecznym efekcie jej pokojowy podział na odrębne państwa czeskie i słowackie. Pierwszym zorganizowanym aktem społecznego sprzeciwu wobec osławionej komunistycznej "normalizacji" następstw Praskiej Wiosny 1968 roku stało się opublikowanie w 1977 roku prodemokratycznego manifestu czechosłowackich intelektualistów, nazwanego Kartą 77.
Zabijanie młodych przez samce jest strategią obecną w stadach tylko wtedy, kiedy przynosi korzyść samcom. Skutecznym antidotum na dzieciobójstwo jest strategia rozwiązłości samic i związana z tym "wojna plemników". Od dawna wiadomo, że dzieciobójstwo z ręki samców to częste zjawisko wśród wielu gatunków ssaków. Najczęściej zdarza się jednak wśród tych zwierząt, u których samice żyją w społecznych grupach zdominowanych przez jednego samca lub ich klikę.
Czy Polacy dbają o środowisko? A czy rozumieją to, że sami też są częścią natury? Jak można dbać o siebie i otaczającą nas przyrodę jednocześnie?
Odejście od zachodniego modelu żywienia na rzecz zdrowszej diety sprzyja dłuższemu życiu, pozwala też ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i chronić siedliska zagrożonych zwierząt. W miarę, jak miasta na Ziemi pęcznieją, a dochody ich mieszkańców rosną, zwiększa się też skala spożycia rafinowanych cukrów i tłuszczów, rośnie też skala zużycia zasobów naturalnych i zapotrzebowanie na takie produkty rolne (jak np. wołowina), które wymagają intensywnego wykorzystania Ziemi.