szladna

Newsy

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. Uczniowie zazwyczaj z niecierpliwością czekają na pierwszy dzień w szkole, a szczególnie na spotkanie z koleżankami i kolegami po wakacjach.
1 września 2015r. społeczność uczniowska wraz z nauczycielami, pracownikami szkoły oraz  rodzicami rozpoczęła nowy rok szkolny 2015/2016. Po uroczystej Mszy Św. w Kościele Parafialnym w Ładnej uczniowie wraz z rodzicami udali się do szkoły, gdzie odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. W obecności pocztu sztandarowego naszej szkoły odśpiewano hymn państwowy oraz szkolny. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która powitała wszystkich zebranych, a szczególnie pierwszaków, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Nie zapomniano o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny.

Na zakończenie wszyscy udali się do przydzielonych sal na spotkanie wychowawców z uczniami.

 

Półkolonie 03.07.2015 r. - zdjęcia

Więcej zdjęć

 

Półkolonie 02.07.2015 r. - zdjęcia

Więcej zdjęć

 

Półkolonie 01.07.2015 r. - zdjęcia

Więcej zdjęć

 

Półkolonie 30.06.2015 r. - zdjęcia

Więcej zdjęć

 
Strona 1 z 47

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Dźwięki wydawane przez nietoperza, który natrafił na zdobycz, ułatwiają znalezienie pokarmu jego sąsiadom. Jak powszechnie wiadomo, nietoperze „widzą” w ciemności dzięki ultradźwiękom. Jednak smakowitego owada są w stanie wykryć za pomocą echolokacji z odległości nie większej niż około 10 metrów. Natomiast ultradźwiękowe piski innych nietoperzy, które właśnie zlokalizowały owada, mogą usłyszeć nawet ze 160 metrów. Głośne sygnały wysyłane przez polującego nietoperza niosą się znacznie dalej niż ultradźwięki odbijane przez małego owada.
Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, całkowita ilość odpadów wygenerowanych w naszym kraju w 2010 r. wynosiła 4000 kg na osobę. Plasuje to Polskę na 13. miejscu w UE.
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Procesy życiowe w kluczowy sposób zależą od zjawisk zachodzących na błonach oddzielających wnętrze komórek od otoczenia. Dotychczas słabo poznane, mechanizmy odpowiedzialne za transport przez błonę komórkową będzie można badać szybciej i taniej – dzięki układowi mikroprzepływowemu zbudowanemu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Układ pozwala seryjnie wytwarzać błony komórkowe i mierzyć zachodzące na nich zmiany.
Kulminacyjnym wydarzeniem upamiętniającym, przypadającą w 2015 r., 800 rocznicę przyjęcia Wielkiej Karty Swobód, uważanej za podstawę systemów politycznych w wielu krajach, będzie całogodzinne bicie w dzwony 14 czerwca 2015 r., w przededniu historycznej rocznicy.
Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.