szladna

Newsy

Sukces szóstoklasistek.

Miło nam poinformować, ze uczennice kl. 6 naszej szkoły  odniosły sukces w II Gminnym Konkursie Ortograficznym ,,Mistrz Ortografii”,  zorganizowanym przez Szkołę  Podstawową nr 2 im. Księdza Piotra Skargi  w Skrzyszowie. Natalia Turaj zajęła III miejsce a Patrycja Gębala zdobyła wyróżnienie. W konkursie uczestniczyło 12 uczniów.

Dziewczynki przygotowała  M. Rzegocka. Gratulujemy znajomości ortografii!

 

Podwórko Nivea w Skrzyszowie

Zachęcamy wszystkich do głosowania na Rodzinny Plac Zabaw w Skrzyszowie. Głosować można do 30 kwietnia.

Więcej o sposobie głosowania na stronie głosowanie.

Więcej o konkursie na www.nivea.pl.

 

Akcja ekologiczna

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zaprasza wszystkich uczniów do włączenia się w akcję ekologiczną pod hasłem:

Oddaj zużyty telefon komórkowy, odbierz nowy aparat fotograficzny,

w której zebrane zużyte lub uszkodzone telefony zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Szkoły, które włączą się w tę akcję poprzez zbiórkę zużytych telefonów mają szanse wygrać nagrody w postaci aparatu fotograficznego.

Każda szkoła ma jednakowe szanse na nagrody, ponieważ liczy się wyłącznie aktywność wyrażona w relacji ilość kg telefonów do ilości uczniów w szkole.
Np. 3 kg telefonów zebrane przez 200 uczniów daje wynik 0,015, ale 2 kg zebrane przez 100 uczniów daje lepszy wynik 0,02.

Akcję w naszej szkole koordynują p. A. Makowiec i p. K. Micek oraz Samorząd Uczniowski w składzie: Katarzyna Handzel, Wiktoria Januszek, Alan Biedrzycki. Prosimy, aby każda klasa przygotowała zużyte telefony w terminie do 15 maja 2015r.

Klasa, która uzbiera najwięcej "kilogramów telefonów" otrzyma dyplom oraz nagrody!!!

Więcej informacji o akcji na stronie: http://ekophone.pl/

 

Rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz z p. Anną Makowiec i p. Katarzyną Micek zorganizował konkurs dla uczniów klas 0 - III - Wielkanocny Kurczaczek, natomiast dla uczniów klas IV - VI - Wielkanocny Baranek. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród uczniów młodszych. Jury oceniało aż 51 przepięknych, oryginalnych, wykonanych przeróżnymi metodami prac. Nagrody w konkursie ufundowały: p. Dyrektor Maria Łakoma, p. Danuta Kloc, p. Katarzyna Micek i p. Anna Makowiec.

Zdjęcia

Wiosenna przerwa świąteczna:
1 kwietnia - sprawdzian po szkole podstawowej
2 - 7 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna
8, 9, 10 kwietnia - rekolekcje dla uczniów (godz.10.00 - do ok 11.30 w Kościele Parafialnym w Ładnej)

 

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Informatycznego.

19 marca nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Informatycznego, którego organizatorem była p. Anna Makowiec. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas IV - VI i składał się z trzech etapów. W etapie pierwszym uczniowie wykonywali metodą komputerową projekt na logo informatyki. Etap drugi sprawdzał wiedzę na temat komputera i programów. Etap trzeci to sprawdzenie umiejętności posługiwania się podstawowymi programami komputerowymi oraz Internetem. W konkursie udział wzięło 9 uczniów, wśród których wyłoniono uczniów z największą liczbą uzyskanych punktów:
I miejsce zajęła Patrycja Gębala
II miejsce zajęła Katarzyna Handzel
III miejsce zajęła Natalia Turaj.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, fundatorem nagród był p. Wacław Mokrzycki - firma "Mokart" oraz organizator konkursu p. A. Makowiec.

 
Strona 1 z 41

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Dźwięki wydawane przez nietoperza, który natrafił na zdobycz, ułatwiają znalezienie pokarmu jego sąsiadom. Jak powszechnie wiadomo, nietoperze „widzą” w ciemności dzięki ultradźwiękom. Jednak smakowitego owada są w stanie wykryć za pomocą echolokacji z odległości nie większej niż około 10 metrów. Natomiast ultradźwiękowe piski innych nietoperzy, które właśnie zlokalizowały owada, mogą usłyszeć nawet ze 160 metrów. Głośne sygnały wysyłane przez polującego nietoperza niosą się znacznie dalej niż ultradźwięki odbijane przez małego owada.
Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, całkowita ilość odpadów wygenerowanych w naszym kraju w 2010 r. wynosiła 4000 kg na osobę. Plasuje to Polskę na 13. miejscu w UE.
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Procesy życiowe w kluczowy sposób zależą od zjawisk zachodzących na błonach oddzielających wnętrze komórek od otoczenia. Dotychczas słabo poznane, mechanizmy odpowiedzialne za transport przez błonę komórkową będzie można badać szybciej i taniej – dzięki układowi mikroprzepływowemu zbudowanemu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Układ pozwala seryjnie wytwarzać błony komórkowe i mierzyć zachodzące na nich zmiany.
Kulminacyjnym wydarzeniem upamiętniającym, przypadającą w 2015 r., 800 rocznicę przyjęcia Wielkiej Karty Swobód, uważanej za podstawę systemów politycznych w wielu krajach, będzie całogodzinne bicie w dzwony 14 czerwca 2015 r., w przededniu historycznej rocznicy.
Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.