szladna

Newsy

Ciekawa lekcja języka polskiego w klasie V

Gry terenowe były ulubioną rozrywką dzieci i młodzieży od niepamiętnych czasów. W erze komputerów, Internetu, gier komputerowych i ogromnej liczby kanałów telewizyjnych, zabawy terenowe zostały zapomniane. Ale nie odeszły w niebyt. Dowodem na to jest udział uczniów klasy piątej w grze terenowej związanej z lekturą „Tajemniczy ogród”.

Gra odbyła się w budynku szkolnym, bowiem warunki atmosferyczne nie pozwoliły na przeprowadzenie jej w terenie przyszkolnym. W zmaganiach wzięły udział dwie drużyny, wybrane losowo, pod opieką Piotra Borucha praktykanta oraz Elżbiety Płanety z GCKiB w Skrzyszowie. Osobą czuwającą nad prawidłowym przebiegiem gry była Małgorzata Rzegocka nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej w Ładnej. Obydwie drużyny, z niewielką pomocą opiekunów, świetnie sobie poradziły z zadaniami i zakończyły grę remisem.

Warunkiem sukcesu była doskonała znajomość lektury, umiejętność rozwiązywania zagadek, współpraca i współdziałanie w grupie oraz szybkość wykonywania zadań i poruszania się po terenie niemal całej szkoły.

Więcej zdjęć

 

Jakub Kopacz wyróżniony

Uczeń kl. VI  naszej szkoły, Jakub Kopacz, zdobył wysoką lokatę ( wyróżnienie) w Konkursie Poetyckim Barwy Ojczyste w kategorii  wiersz zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Batalionu ,,Barbara” AK  w Pawęzowie. Prace konkursowe napisały oprócz Kuby uczennice:
Patrycja Gębala z kl. VI, Katarzyna Handzel i Wiktoria Januszek z k. V.
Wszyscy uczestnicy odczytali swoje wiersze społeczności uczniowskiej naszej szkoły  podczas apelu  z okazji Narodowego Święta 3 Maja.
Etap szkolny konkursu oraz wysyłkę prac zorganizowała p. Małgorzata Rzegocka.

 

II Gminny Konkurs Matematyczny

14 maja 2015r. odbył się w naszej szkole II Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursu była p. Anna Makowiec – nauczyciel matematyki, a honorowy patronat sprawował Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior. Konkurs składał się z dwóch etapów – szkolnego, w którym spośród uczniów wyłoniono przedstawicieli: po jednym z klasy IV, V i VI oraz etapu gminnego, w którym 18 uczniów ze wszystkich szkół z naszej gminy rozwiązywało zadania matematyczne w 3 kategoriach: kl. IV, kl. V i kl. VI. Zestawy składały się z ciekawych i oryginalnych zadań, w których należało uzupełnić schematy, piramidy, kwadraty magiczne, dorysować brakujące figury itp. Zestawy ułożyła i opracowała p. A. Makowiec, sprawdziła p. Kinga Wzorek – Szpala.

Prace konkursowe sprawdziła komisja składająca się z nauczycieli matematyki: p. Kinga Wzorek – Szpala, p. Magdalena Kielian, p. Barbara Kluza, p. Marta Smoter, p. Bogumiła Wróblewska, p. Anna Makowiec.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria klas IV:
I miejsce: Magdalena Boczniewicz - Szkoła Podstawowa w Ładnej
II miejsce: Dawid Łabędź - Szkoła Podstawowa w Łękawicy, Adrian Witek Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie
III miejsce: Sebastian Wątroba - Szkoła Podstawowa w Szynwałdzie
Kategoria klas V:
I miejsce: Katarzyna Handzel – Szkoła Podstawowa w Ładnej
II miejsce: Nikodem Jaworski – Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie
III miejsce: Konrad Armatys – Szkoła Podstawowa w Łękawicy
Kategoria klas VI:
I miejsce: Emilia Czuba – Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie
II miejsce: Patrycja Gębala – Szkoła Podstawowa w Ładnej, Krystyna Furtak – Szkoła Podstawowa w Pogórskiej Woli
III miejsce: Aneta Jop - Szkoła Podstawowa w Szynwałdzie

Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, które ufundowała p. Anna Makowiec, firma MOKART, p. Maria Łakoma, firma Wimed.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na konkurs w przyszłym roku!

Więcej zdjęć

 

Konkurs ortograficzny i matematyczny dla klas II i III.

W dniu 4 maja 2015r. w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny dla klas II i III. Po sprawdzeniu prac zwycięzcami okazali się:
I miejsce - uczennica kl. II Gabriela Barnaś
II miejsce - uczeń kl. III Szymon Klecza
III miejsce - uczeń kl. III Kacper Ciurej.
W dniu 12 maja przeprowadzono konkurs matematyczny dla klas II i III. Najlepszymi matematykami okazali się:
Szymon Klecza - I miejsce
Kamil Olszówka - II miejsce
Kacper Ciurej - III miejsce.
Organizatorami konkursu i fundatorami dyplomów oraz nagród były panie Beata Sysło i Katarzyna Micek.

 

Lekcja muzealna

Kiedy giermek staje się rycerzem, a dama wybranką.

Taki był tytuł lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie kl.4-6 dnia 4 maja 2015 roku. Odbyła się ona w  rycerskim zamku w Dębnie. Podczas zajęć uczniowie i opiekunowie p. dyr. M. Łakoma i nauczycielka j. pol. M. Rzegocka  wystąpili w przydzielonych przez instruktorów  rolach i strojach: doboszy, paziów,  giermków, rycerzy, herolda, mistrza ceremonii,  dam dworu,  w tym Damy Serca,  uczestnicząc w dramie-ceremonii pasowania na rycerza oraz zapoznali się z Kodeksem Rycerskim. Zajęcia odbywały się na dziedzińcu, w Sali Rycerskiej, w Sieni, w Kaplicy i Sali Koncertowej. Chłopcy po pasowaniu wzięli udział w rozgrywkach turniejowych na zamkowym dziedzińcu. Zwycięzcą został Piotr Korczak z kl.5, który odebrał z rąk Damy Serca - K. Handzel  trofeum turniejowe- medalion z herbem Odrowąż. Na koniec dziewczęta - damy dworu zaprezentowały przygotowany pod okiem instruktorki  średniowieczny taniec. Uczniom zajęcia bardzo się podobały i wrócili do szkoły pełni nowych wrażeń. Zajęcia zorganizowała p. M. Rzegocka.

Więcej zdjęć

 
Strona 1 z 43

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Dźwięki wydawane przez nietoperza, który natrafił na zdobycz, ułatwiają znalezienie pokarmu jego sąsiadom. Jak powszechnie wiadomo, nietoperze „widzą” w ciemności dzięki ultradźwiękom. Jednak smakowitego owada są w stanie wykryć za pomocą echolokacji z odległości nie większej niż około 10 metrów. Natomiast ultradźwiękowe piski innych nietoperzy, które właśnie zlokalizowały owada, mogą usłyszeć nawet ze 160 metrów. Głośne sygnały wysyłane przez polującego nietoperza niosą się znacznie dalej niż ultradźwięki odbijane przez małego owada.
Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, całkowita ilość odpadów wygenerowanych w naszym kraju w 2010 r. wynosiła 4000 kg na osobę. Plasuje to Polskę na 13. miejscu w UE.
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Procesy życiowe w kluczowy sposób zależą od zjawisk zachodzących na błonach oddzielających wnętrze komórek od otoczenia. Dotychczas słabo poznane, mechanizmy odpowiedzialne za transport przez błonę komórkową będzie można badać szybciej i taniej – dzięki układowi mikroprzepływowemu zbudowanemu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Układ pozwala seryjnie wytwarzać błony komórkowe i mierzyć zachodzące na nich zmiany.
Kulminacyjnym wydarzeniem upamiętniającym, przypadającą w 2015 r., 800 rocznicę przyjęcia Wielkiej Karty Swobód, uważanej za podstawę systemów politycznych w wielu krajach, będzie całogodzinne bicie w dzwony 14 czerwca 2015 r., w przededniu historycznej rocznicy.
Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.