szladna

Ślubowanie pierwszoklasistów

20 października 2014r odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Aby stać się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły dzieci z klasy I odbyły wędrówkę do czterech krain: Krainy Śpiewu i Tańca, Krainy Pracy, Krainy Dobrych Serc oraz Krainy Mądrości, w których musiały wykazać się wiedzą i różnymi umiejętnościami. Pierwszoklasistom w „podróży’ towarzyszyli uczniowie z klasy II, a przebieg całej uroczystości obserwowali zaproszeni rodzice oraz koledzy z klas „0” i III wraz z wychowawczyniami. Po wykonaniu zadań w poszczególnych krainach i udowodnieniu, że posiadają odpowiednią wiedzę uprawniającą do wstąpienia w szeregi uczniów, dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a pani dyrektor Maria Łakoma pasowała ich na uczniów. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki ufundowane przez Radę Rodziców. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali młodszych kolegów w gronie uczniów i obdarowali ich samodzielnie wykonanymi upominkami. Również uczniowie klasy II zgodnie z przyjętą tradycją przygotowali dla swoich młodszych kolegów prezenty. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I. Uroczystość ślubowania i pasowania oraz scenografię przygotowały wychowawczynie klas I i II panie Danuta Kloc oraz Beata Sysło.

Dzień Papieski

Spektakl "Ekoswaty"

Z okazji Sprzątania Świata uczniowie kl. V pod kierunkiem p. Jolanty Nowak wystawili spektakl zatytułowany "Ekoswaty". W humorystyczny sposób przedstawili starania panicza o rękę wybranki. W tym celu kawaler musiał zmienić codzienne przyzwyczajenia w sferze wykorzystania wody, użytkowania sprzętu elektrycznego i sposobu wyrzucania śmieci. Podjęte przez niego proekologiczne działania okazały się na tyle skuteczne, że panna wyraziła zgodę na zamążpójście.

Po zakończeniu przedstawienia p. Dyrektor rozstrzygnęła konkurs ekologiczny pt. "Torba z surowców wtórnych".
I miejsce - Amelia Sysło kl. IV i Katarzyna Handzel kl. V
II miejsce - Weronika Dąbrowska kl. V i Wiktoria Januszek kl. V
III miejsce - Agnieszka Boruch kl. IV i Oliwia Gądkiewicz kl. IV

Dyplomy i nagrody ufundowała opiekun LOP-u. Prace konkursowe można było podziwiać na wystawce.

Sprzątanie Świata

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję "Sprzątanie Świata". Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie nawyków ekologicznych, działanie na rzecz ochrony środowiska, nauka selektywnej zbiórki odpadów. Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców sprzątali teren wokół szkoły oraz teren Ładnej. Sprawne ręce naszych uczniów szybko zrobiły porządek w wyznaczonych rejonach, wspólnie zebrano kilkanaście worków śmieci.

Pogoda dopisała, humory także ...

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Kolorowe pociski laserowe zapewniają akcję w wielu filmach fantastyczno-naukowych. Jak jednak wyglądałby prawdziwy laserowy pocisk podczas lotu, gdyby tylko można było go dostrzec? Jak oświetlałby otoczenie? Odpowiedzi udziela film nagrany w Centrum Laserowym Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zespół złożony głównie z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego, a kierowany przez polskiego astronoma pracującego w Stanach Zjednoczonych, odkrył planetę pozasłoneczną podobną nieco do Urana, odległą o 25 tysięcy lat świetlnych.
W dniu 21 października 2014 roku w całej Europie będą organizowane imprezy oraz dni otwarte promujące fotonikę, interdyscyplinarną dziedzinę nauki, która łączy optykę, elektronikę i informatykę. PCO S.A. jako firma rozwijająca i wdrażająca nowe technologie z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej, będzie również obecna na Dniu Fotoniki organizowanym na Politechnice Warszawskiej.
50 lat od rozpoczęcia w Duesseldorfie procesu członków załogi obozu zagłady w Treblince, w którym Niemcy zamordowali niemal 900 tys. Żydów, w tym ponad ćwierć miliona mieszkańców warszawskiego getta, minęło w niedzielę. Wśród ofiar był Janusz Korczak, wybitny pedagog i pisarz.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED – Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki i świetlówki. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek w Sztokholmie. Zgodnie z decyzją Komitetu Noblowskiego naukowcy podzielą się po równo kwotą 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln zł).
6 października mija 75 lat od zakończenia walk SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga z wojskami niemieckimi pod Kockiem. Była to ostatnia bitwa regularnych oddziałów WP w wojnie obronnej 1939 roku.