szladna

Newsy

Andrzejki 2014

Andrzejki to ostatnia chwila wróżb i zabawy przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie bawili się przy ulubionej muzyce, o którą zadbali chłopcy z VI klasy. Nie zabrakło oczywiście wróżb przygotowanych przez uczniów wraz z wychowawcami. Były one miłym przerywnikiem w zabawie i cieszyły się ogromnym powodzeniem. Uczniowie mieli okazję sprawdzić, co przyniesie im przyszłość, z niecierpliwością przekłuwali papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, szukali swojej szczęśliwej liczby, odczytywali cechy swojego charakteru. Atrakcją wieczoru był konkurs na najciekawsze przebranie, wszyscy uczniowie zaprezentowali swoje ciekawe, pomysłowe i oryginalne stroje na specjalnym pokazie, po którym jury nagrodziło uczniów, którzy zajęli trzy najlepsze miejsca: I miejsce zajęła Katarzyna Handzel oraz Oliwier Kijak, II miejsce Agnieszka Boruch i Maciej Furmański, III miejsce Patrycja Gębala i Kacper Boruch. W czasie zabawy uczniowie mogli skorzystać z poczęstunku jaki przygotowali im rodzice, były pyszne ciasta, ciasteczka i napoje. 
Nad bezpieczeństwem i organizacją dyskoteki czuwały p. J. Nowak i p. A. Makowiec.

 

Więcej zdjęć

 

Góra Grosza 2014

Zapraszamy wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Ładnej do wzięcia udziału w XV edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Zachęcamy uczniów do zbiórki monet do puszek oraz udziału w szkolnym konkursie, w którym wygrywa klasa, która zbierze największą sumę pieniędzy.

Akcja rozpoczyna się 24 listopada i potrwa do 5 grudnia.

Więcej informacji na stronie: http://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/

 

 

 

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada 2014 roku, delegacja uczniów naszej szkoły w składzie: Aleksandra Olszówka, Zuzanna Zając i Jakub Kopacz uczestniczyła w  uroczystych, gminnych obchodach Święta Narodowego 11 Listopada w Szynwałdzie. Uczniowie pod opieką Pani Dyrektor Marii Łakoma oraz Pani Agaty Kurek wzięli udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny i uroczystościach przy Pomniku Pamięci, uczestnicząc w Apelu Poległych i składając kwiaty.

 

Narodowe Święto Niepodległości

"Dwa głosy o 11 listopada" to tytuł szkolnego przedstawienia wystawionego z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z klasy V i III pod opieką p. Anny Makowiec i p. Katarzyny Micek zabrały całą społeczność szkolną na muzealną lekcję historii, zaczynając od trudnego dla II Rzeczypospolitej okresu, czyli rozbiorów, po których Polska została wymazana z mapy Europy na 123 lata, przez wydarzenia walczących powstańców po wybuchu I wojny światowej. Dodatkową atrakcją było śpiewanie oraz odsłuchanie patriotycznych utworów tj. "Rota", "My, pierwsza Brygada", "Krajobraz po uczcie", "Wojenko, wojenko", "Taki kraj".

Więcej zdjęć...

 

Ślubowanie pierwszoklasistów

20 października 2014r odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Aby stać się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły dzieci z klasy I odbyły wędrówkę do czterech krain: Krainy Śpiewu i Tańca, Krainy Pracy, Krainy Dobrych Serc oraz Krainy Mądrości, w których musiały wykazać się wiedzą i różnymi umiejętnościami. Pierwszoklasistom w „podróży’ towarzyszyli uczniowie z klasy II, a przebieg całej uroczystości obserwowali zaproszeni rodzice oraz koledzy z klas „0” i III wraz z wychowawczyniami. Po wykonaniu zadań w poszczególnych krainach i udowodnieniu, że posiadają odpowiednią wiedzę uprawniającą do wstąpienia w szeregi uczniów, dzieci złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a pani dyrektor Maria Łakoma pasowała ich na uczniów. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki ufundowane przez Radę Rodziców. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali młodszych kolegów w gronie uczniów i obdarowali ich samodzielnie wykonanymi upominkami. Również uczniowie klasy II zgodnie z przyjętą tradycją przygotowali dla swoich młodszych kolegów prezenty. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy I. Uroczystość ślubowania i pasowania oraz scenografię przygotowały wychowawczynie klas I i II panie Danuta Kloc oraz Beata Sysło.

Więcej zdjęć

 
Strona 1 z 35

Ciekawostki - Nauka i Technologia

17 listopada 1869 r. do Kanału Sueskiego wpłynął jacht "LAigle", na pokładzie którego znaleźli się m.in.: francuska cesarzowa Eugenia, żona Napoleona III i cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef. Nowa droga wodna między morzami Śródziemnym i Czerwonym została otwarta. Za jachtem podążało 47 statków parowych, na pokładzie znalazło się mnóstwo osobistości zaproszonych na uroczystość. Konwój wyruszył z Port Saidu na północnym krańcu kanału i udał się do Ismailii, położonej w połowie drogi do Suezu.
25 lat temu, w drugiej połowie listopada 1989 roku, nurt przemian w ówczesnym bloku wschodnim ogarnął również Czechosłowację, a rozpoczęta wówczas aksamitna rewolucja przyniosła w ostatecznym efekcie jej pokojowy podział na odrębne państwa czeskie i słowackie. Pierwszym zorganizowanym aktem społecznego sprzeciwu wobec osławionej komunistycznej "normalizacji" następstw Praskiej Wiosny 1968 roku stało się opublikowanie w 1977 roku prodemokratycznego manifestu czechosłowackich intelektualistów, nazwanego Kartą 77.
Zabijanie młodych przez samce jest strategią obecną w stadach tylko wtedy, kiedy przynosi korzyść samcom. Skutecznym antidotum na dzieciobójstwo jest strategia rozwiązłości samic i związana z tym "wojna plemników". Od dawna wiadomo, że dzieciobójstwo z ręki samców to częste zjawisko wśród wielu gatunków ssaków. Najczęściej zdarza się jednak wśród tych zwierząt, u których samice żyją w społecznych grupach zdominowanych przez jednego samca lub ich klikę.
Czy Polacy dbają o środowisko? A czy rozumieją to, że sami też są częścią natury? Jak można dbać o siebie i otaczającą nas przyrodę jednocześnie?
Odejście od zachodniego modelu żywienia na rzecz zdrowszej diety sprzyja dłuższemu życiu, pozwala też ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i chronić siedliska zagrożonych zwierząt. W miarę, jak miasta na Ziemi pęcznieją, a dochody ich mieszkańców rosną, zwiększa się też skala spożycia rafinowanych cukrów i tłuszczów, rośnie też skala zużycia zasobów naturalnych i zapotrzebowanie na takie produkty rolne (jak np. wołowina), które wymagają intensywnego wykorzystania Ziemi.
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej wymyślili i opatentowali nowatorską technologię, wykorzystującą ciepło z miejskiego systemu grzewczego Krakowa do produkcji chłodu. Prototyp stanowiska badawczego powstał w pilotażowej stacji badawczej, uruchomionej w Krakowie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. To pierwsza tego typu instalacja w Małopolsce.