szladna

Dzień Babci i Dziadzia

4 lutego 2016r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas 0 - III oraz uczennice z klasy V przygotowali pod kierunkiem pani Danuty Kloc i pani Beaty Sysło część artystyczną dla licznie przybyłych gości. Po występie dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom upominki i złożyły życzenia. Rodzice dzieci przygotowali dla gości słodki poczęstunek.

Więcej zdjęć

Eliminacje do Gminnego Konkursu Mam Talent

Więcej zdjęć

Akcja „Pomóż Michałowi i Innym!”

Drodzy Państwo,

Chcielibyśmy poruszyć dzisiaj bardzo ważną kwestię. Co godzinę w Polsce ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Jedną z tych osób jest mieszkaniec Pogórskiej Woli – Michał Okrzesa.
Bardzo ważne jest to, aby Państwo przesłali ten list dalej, do swojej rodziny, przyjaciół, znajomych, pracowników, ponieważ każdy mieszkaniec gminy Skrzyszów może pomóc Michałowi i innym pacjentom dotkniętym nowotworem krwi poprzez aktywne wsparcie akcji „Pomóż Michałowi i Innym!”.

List do rodziców

Dyskoteka dla klas starszych na zakończenie karnawału

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. A. Makowiec i p. J. Cetnar organizują dla klas IV - VI dyskotekę na zakończenie karnawału, która odbędzie się 9 lutego 2016r. w godz. 16.00 - 19.00. Zachęcamy uczniów, aby na zabawę przygotowali i założyli maski karnawałowe.
Dodatkowo będzie można zamówić piosenki - dedykacje dla wybranych osób.

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Dźwięki wydawane przez nietoperza, który natrafił na zdobycz, ułatwiają znalezienie pokarmu jego sąsiadom. Jak powszechnie wiadomo, nietoperze „widzą” w ciemności dzięki ultradźwiękom. Jednak smakowitego owada są w stanie wykryć za pomocą echolokacji z odległości nie większej niż około 10 metrów. Natomiast ultradźwiękowe piski innych nietoperzy, które właśnie zlokalizowały owada, mogą usłyszeć nawet ze 160 metrów. Głośne sygnały wysyłane przez polującego nietoperza niosą się znacznie dalej niż ultradźwięki odbijane przez małego owada.
Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, całkowita ilość odpadów wygenerowanych w naszym kraju w 2010 r. wynosiła 4000 kg na osobę. Plasuje to Polskę na 13. miejscu w UE.
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Procesy życiowe w kluczowy sposób zależą od zjawisk zachodzących na błonach oddzielających wnętrze komórek od otoczenia. Dotychczas słabo poznane, mechanizmy odpowiedzialne za transport przez błonę komórkową będzie można badać szybciej i taniej – dzięki układowi mikroprzepływowemu zbudowanemu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Układ pozwala seryjnie wytwarzać błony komórkowe i mierzyć zachodzące na nich zmiany.
Kulminacyjnym wydarzeniem upamiętniającym, przypadającą w 2015 r., 800 rocznicę przyjęcia Wielkiej Karty Swobód, uważanej za podstawę systemów politycznych w wielu krajach, będzie całogodzinne bicie w dzwony 14 czerwca 2015 r., w przededniu historycznej rocznicy.
Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.