szladna

Newsy

Poczta Walentynkowa

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami (p. A. Makowiec i p. K. Micek) organizuje POCZTĘ WALENTYNKOWĄ z okazji nadchodzących Walentynek. Przedstawiciele Samorządu będą zbierali Kartki Walentynkowe
od 02.02.2015r. do 12.02.2015r.

Natomiast 13.02.2015r. zachęcamy do założenia strojów z czerwonymi elementami. 

 

Sportowe życie naszej szkoły w I semestrze roku szkolnego 2014/2015

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ładnej aktywnie uczestniczyli w zawodach szkolnych- międzyklasowych organizowanych na terenie naszej placówki, a także godnie i z sukcesami reprezentowali siebie i szkołę w zawodach sportowych w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Ponadto reprezentowali swoją szkołę w Mikołajkowym Turnieju o Puchar Wójta Gminy Skrzyszów.

Do zawodów szkolnych i gminnych uczniów przygotowywał i sprawował nad nimi opiekę szkolny koordynator d.s. sportu i nauczyciel wychowania fizycznego mgr Dariusz Boruch.

Sukcesy i osiągnięcia uczniów

1.    Halowa piłka nożna chłopców – GIMSZ  - VI miejsce drużyny chłopców z klas
III-VI

2.    Tenis stołowy drużynowy dziewcząt – GIMSZ - drużyna w składzie Patrycja Gębala i Natalia Turaj z klasy VI.

3. Tenis stołowy drużynowy chłopców -  GIMSZ - drużyna w składzie Ireneusz Łuszcz i Kacper Boruch z klasy VI.

4. Tenis stołowy indywidualny dziewcząt  – Natalia Turaj, Patrycja Gębala.

5. Tenis stołowy indywidualny chłopców – Kacper Boruch, Ireneusz Łuszcz.

6. Mikołajkowy Turniej w Piłce Ręcznej o Puchar Wójta Gminy Skrzyszów – V miejsce drużyny mieszanej dziewcząt i chłopców w stawce 7 drużyn ze szkół naszej gminy i 1 drużyny z Tuchowa.

7. Mini piłka siatkowa chłopców – GIMSZ - V miejsce drużyny z klas III-VI.

8. Mini piłka siatkowa dziewcząt – GIMSZ – IV miejsce drużyny z klas IV-VI.

9. Miedzyklasowy Mikołajkowy Turniej- Mecz w halowej piłce nożnej klas III- IV- I miejsce drużyna z klasy III w składzie Mateusz Kula, Krystian Wożniak, Szymon Klecza, Hubert Gielczowski, Kacper Ciurej,  II miejsce drużyna z klasy IV w składzie Agnieszka Boruch, Zuzanna Zając, Wiktoria Hanusiak, Jakub Augustyn, Dominik Dybaś.

10. Memoriał Heleny Marusarz w Indywidualnych Biegach Przełajowych – reprezentacja naszej szkoły z klas IV-VI.

Więcej zdjęć

 

Dzień Babci i Dziadka

"Szukaliśmy dla Was czegoś cennego
Aż znaleźliśmy coś bardzo drogiego
Płomień miłości każdy wnuk Wam ofiaruje
Bo tego ludziom ciągle brakuje.
Chcemy byście wiecznie szczęśliwi byli
I sto wiosenek w zdrowiu przeżyli".

27 stycznia 2015r. licznie zgromadzeni Babcie i Dziadkowie obejrzeli program artystyczny na sali gimnastycznej naszej szkoły. Obecny na uroczystości Wójt Marcin Kiwior skierował wiele ciepłych słów i piękne życzenia dla szanownych gości. Z życzeniami pospieszył także pan Czesław Boruch - radny i dziadziu.

Występ słowno - muzyczny, taniec przedszkolaków, występ hiphopowy oraz Jasełka umiliły pobyt gościom. Do występu dzieci i młodzież przygotowywali: p. M. Kokoszka, p. D. Kloc, p. K. Micek,  p. A. Kurek,'p. A. Mikuś, p. P. Słowik.
Słodki poczęstunek podczas uroczystości przygotowały panie: K. Buczek, N. Bożym, R. Chrupek, K. Chrzanowska, A. Wojtanowicz, M. Woźniak, K. Koczwara, M. Stańczyk, H. Kula, E. Klecza, G. Boczniewicz, A. Augustyn, J. Boruch, A. Dąbrowska, M. Biedrzycka, K. Kopacz, R. Turaj.

Dzięki pomocy mam naszych uczniów: A. Pęcak, E. Kijak, M. Prokop, K. Koczwara, G. Boczniewicz, K. Buczek, A. Urjasz, R. Kusek, A. Gębala, Z. Handzel organizacja uroczystości przebiegła bardzo sprawnie.

Więcej zdjęć

 

Szkolny konkurs kolęd i pastorałek

Po Świętach Bożego Narodzenia został rozstrzygnięty konkurs kolęd i pastorałek dla klas I - III i IV - VI. Uczniowie wystąpili w strojach adekwatnych do śpiewanej kolędy lub pastorałki. Wszyscy uczestnicy pieknie zaprezentowali się na scenie. Dominowały przebrania za Matkę Boską, aniołki i pastuszków. Zwycięzcami konkursu w kategorii klas młodszych zostali:
Joanna Baran - I miejsce
Patrycja Olszówka, Bartosz Prokop - II miejsce
Kamil Olszówka - III miejsce.
W kategorii klas starszych zwyciężyli:
Katarzyna Handzel - I miejsce
Patrycja Gębala, Oliwier Kijak - II miejsce
Wiktoria Januszek - III miejsce
Laureaci z rąk p. Dyrektor otrzymali dyplomy i nagrody.
Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Jolanta Nowak

Zdjęcia z konkursu

 

Konkurs informatyczny

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO

Konkurs organizowany jest przez nauczyciela zajęć komputerowych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie plakatu (technika komputerowa, format A4) na temat "Mój pomysł na LOGO zajęć komputerowych", dobra znajomość obsługi komputera, systemu operacyjnego, programów tj. Paint, Notatnik, Word, Excel, PowerPoint oraz umiejętność korzystania z Internetu. Konkurs poszerza treści podstawy programowej przedmiotu Zajęcia komputerowe w szkole podstawowej. W konkursie mogą brać udział uczniowie klas IV – VI, do konkursu może przystąpić max 11 osób, w przypadku zgłoszenia się większej liczby chętnych decydować będzie oceniony przez jury plakat.

Organizacja Konkursu

Plakat, będący warunkiem uczestnictwa należy dostarczyć do nauczyciela zajęć komputerowych do 28 stycznia 2015r. 
Konkurs rozpocznie się w dniu 5 lutego 2015r. o godz. 12.40 (sala komputerowa):
- etap I - część pisemna - test znajomości komputera i programów,
- etap II - część praktyczna - zestaw zadań do wykonania na komputerze w pracowni.


 
Strona 1 z 38

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, całkowita ilość odpadów wygenerowanych w naszym kraju w 2010 r. wynosiła 4000 kg na osobę. Plasuje to Polskę na 13. miejscu w UE.
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Dźwięki wydawane przez nietoperza, który natrafił na zdobycz, ułatwiają znalezienie pokarmu jego sąsiadom. Jak powszechnie wiadomo, nietoperze „widzą” w ciemności dzięki ultradźwiękom. Jednak smakowitego owada są w stanie wykryć za pomocą echolokacji z odległości nie większej niż około 10 metrów. Natomiast ultradźwiękowe piski innych nietoperzy, które właśnie zlokalizowały owada, mogą usłyszeć nawet ze 160 metrów. Głośne sygnały wysyłane przez polującego nietoperza niosą się znacznie dalej niż ultradźwięki odbijane przez małego owada.
Procesy życiowe w kluczowy sposób zależą od zjawisk zachodzących na błonach oddzielających wnętrze komórek od otoczenia. Dotychczas słabo poznane, mechanizmy odpowiedzialne za transport przez błonę komórkową będzie można badać szybciej i taniej – dzięki układowi mikroprzepływowemu zbudowanemu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Układ pozwala seryjnie wytwarzać błony komórkowe i mierzyć zachodzące na nich zmiany.
Kulminacyjnym wydarzeniem upamiętniającym, przypadającą w 2015 r., 800 rocznicę przyjęcia Wielkiej Karty Swobód, uważanej za podstawę systemów politycznych w wielu krajach, będzie całogodzinne bicie w dzwony 14 czerwca 2015 r., w przededniu historycznej rocznicy.
Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.