szladna

Newsy

"Wszystkie Dzieci Są Kochane"

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zachęca wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w międzyszkolnej akcji "Wszystkie Dzieci Są Kochane". Głównym organizatorem akcji jest Towarzystwo Powszedniej Pomocy "Serce" w Tarnowie, Samorząd Uczniowski III Liceum Ogólnokształcącego oraz MCDN przy współudziale z Fundacją Wspierania Więzi Lokalnych. Celem akcji jest zaproszenie w dniu 4 grudnia 2015r. do Hali Sportowej III LO ok. 500 dzieci z rodzin ubogich na spotkanie ze Św. Mikołajem i obdarowanie ich prezentami. Ponadto planowana jest wizyta Św. Mikołaja w ośrodkach terapeutycznych u ok. 200 dzieci leżących i chorych.

Nasza społeczność od wielu lat chętnie przyłącza się do akcji charytatywnych, mamy nadzieję, że w tym roku również możemy liczyć na Waszą pomoc w przygotowaniu paczek z prezentami. Prosimy, aby każda klasa przygotowała jedną paczkę (szczegóły u wychowawców oraz opiekunek SU) w terminie do 1 grudnia 2015r.
Informacja o podsumowaniu ubiegłorocznej akcji na stronie www.tarnow.net.pl/index.php?pokaz=wiadomosc&id=16267

 

Andrzejki

Informacja na temat Andrzejek dla klas IV - VI

 

Ogólnopolski konkurs matematyczny "Triathlon matematyczny"

Nauczyciel matematyki p. A. Makowiec zaprasza wszystkich uczniów klas 1 - 6 do wzięcia udziału w matematycznym konkursie, którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Edukacji Matematycznej. Konkurs składa się z trzech konkurencji, dla każdej klasy przewidziany jest odpowiedni stopień trudności, zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Konkurencje składają się z ciekawych zadań i łamigłówek matematycznych.

Od 20 listopada do 10 grudnia przez 3 tygodnie, co piątek na stronie internetowej konkursu publikowane będą zadania do rozwiązania przez uczestników. Wśród uczniów, którzy prawidłowo rozwiążą wszystkie konkurencje rozlosowane zostaną nagrody (18 tabletów i 30 pendrive'ów).

Aby wziąć udział w konkursie należy się wcześniej zarejestrować.

Więcej informacji   http://triathlon.matzoo.pl/

 

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Z tej okazji uczniowie klasy VI i V przygotowali  pod kierunkiem p. J. Cetnar i p. A. Makowiec uroczystą akademię. Uczniowie dowiedzieli się i przypomnieli sobie drogę Ojczyzny do niepodległości. Przedstawieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz bliskie sercom piosenki żołnierskie tj. Legiony, Rota, Bywaj dziewczę zdrowe itp.


 

 

Patriotyczna lekcja wychowawcza czwartoklasistów

6 listopada 2015 r. uczniowie kl. 4 pod opieką wychowawczyni, p. M. Rzegockiej udali się na wycieczkę pieszą do  Pogórskiej Woli, by pod Pomnikiem Pamięci Rozstrzelanych przez Hitlerowców w latach 1939-1945 oddać hołd tym, którzy ,,Czynem dowiedli, że Polska nie zginęła”. Czwartoklasiści zapalili znicze, pomodlili się za poległych i po chwili odpoczynku udali się w drogę powrotną do szkoły.

Pomimo niesprzyjającej pogody i stosunkowo długiej trasy uczniowie ocenili wycieczkę jako udaną.

Małgorzata Rzegocka


 
Strona 1 z 52

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Dźwięki wydawane przez nietoperza, który natrafił na zdobycz, ułatwiają znalezienie pokarmu jego sąsiadom. Jak powszechnie wiadomo, nietoperze „widzą” w ciemności dzięki ultradźwiękom. Jednak smakowitego owada są w stanie wykryć za pomocą echolokacji z odległości nie większej niż około 10 metrów. Natomiast ultradźwiękowe piski innych nietoperzy, które właśnie zlokalizowały owada, mogą usłyszeć nawet ze 160 metrów. Głośne sygnały wysyłane przez polującego nietoperza niosą się znacznie dalej niż ultradźwięki odbijane przez małego owada.
Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, całkowita ilość odpadów wygenerowanych w naszym kraju w 2010 r. wynosiła 4000 kg na osobę. Plasuje to Polskę na 13. miejscu w UE.
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Procesy życiowe w kluczowy sposób zależą od zjawisk zachodzących na błonach oddzielających wnętrze komórek od otoczenia. Dotychczas słabo poznane, mechanizmy odpowiedzialne za transport przez błonę komórkową będzie można badać szybciej i taniej – dzięki układowi mikroprzepływowemu zbudowanemu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Układ pozwala seryjnie wytwarzać błony komórkowe i mierzyć zachodzące na nich zmiany.
Kulminacyjnym wydarzeniem upamiętniającym, przypadającą w 2015 r., 800 rocznicę przyjęcia Wielkiej Karty Swobód, uważanej za podstawę systemów politycznych w wielu krajach, będzie całogodzinne bicie w dzwony 14 czerwca 2015 r., w przededniu historycznej rocznicy.
Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.