szladna

Ślubowanie pierwszoklasistów

Dzień Papieski

Spektakl "Ekoswaty"

Z okazji Sprzątania Świata uczniowie kl. V pod kierunkiem p. Jolanty Nowak wystawili spektakl zatytułowany "Ekoswaty". W humorystyczny sposób przedstawili starania panicza o rękę wybranki. W tym celu kawaler musiał zmienić codzienne przyzwyczajenia w sferze wykorzystania wody, użytkowania sprzętu elektrycznego i sposobu wyrzucania śmieci. Podjęte przez niego proekologiczne działania okazały się na tyle skuteczne, że panna wyraziła zgodę na zamążpójście.

Po zakończeniu przedstawienia p. Dyrektor rozstrzygnęła konkurs ekologiczny pt. "Torba z surowców wtórnych".
I miejsce - Amelia Sysło kl. IV i Katarzyna Handzel kl. V
II miejsce - Weronika Dąbrowska kl. V i Wiktoria Januszek kl. V
III miejsce - Agnieszka Boruch kl. IV i Oliwia Gądkiewicz kl. IV

Dyplomy i nagrody ufundowała opiekun LOP-u. Prace konkursowe można było podziwiać na wystawce.

Sprzątanie Świata

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję "Sprzątanie Świata". Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie nawyków ekologicznych, działanie na rzecz ochrony środowiska, nauka selektywnej zbiórki odpadów. Uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców sprzątali teren wokół szkoły oraz teren Ładnej. Sprawne ręce naszych uczniów szybko zrobiły porządek w wyznaczonych rejonach, wspólnie zebrano kilkanaście worków śmieci.

Pogoda dopisała, humory także ...

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Zespół złożony głównie z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego, a kierowany przez polskiego astronoma pracującego w Stanach Zjednoczonych, odkrył planetę pozasłoneczną podobną nieco do Urana, odległą o 25 tysięcy lat świetlnych.
W dniu 21 października 2014 roku w całej Europie będą organizowane imprezy oraz dni otwarte promujące fotonikę, interdyscyplinarną dziedzinę nauki, która łączy optykę, elektronikę i informatykę. PCO S.A. jako firma rozwijająca i wdrażająca nowe technologie z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej, będzie również obecna na Dniu Fotoniki organizowanym na Politechnice Warszawskiej.
50 lat od rozpoczęcia w Duesseldorfie procesu członków załogi obozu zagłady w Treblince, w którym Niemcy zamordowali niemal 900 tys. Żydów, w tym ponad ćwierć miliona mieszkańców warszawskiego getta, minęło w niedzielę. Wśród ofiar był Janusz Korczak, wybitny pedagog i pisarz.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali trzej twórcy niebieskiej diody LED – Japończycy Isamu Akasaki i Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura z USA, dzięki którym energooszczędne i trwałe świecące diody zastępują żarówki i świetlówki. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek w Sztokholmie. Zgodnie z decyzją Komitetu Noblowskiego naukowcy podzielą się po równo kwotą 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln zł).
6 października mija 75 lat od zakończenia walk SGO „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga z wojskami niemieckimi pod Kockiem. Była to ostatnia bitwa regularnych oddziałów WP w wojnie obronnej 1939 roku.
2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, przedstawiciele KG AK podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.