szladna

Newsy

Konkurs wielkanocny.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami  ogłasza konkurs wielkanocny. Tematyka konkursu:
- Wielkanocny Kurczaczek – klasy „0” – III
- Wielkanocny Baranek – klasy IV - VI

Oceniane będą:

  • oryginalność
  • własnoręcznie wykonane ozdoby
  • samodzielność
  • pomysłowość
  • estetyka
  • wkład pracy
    Prace muszą być podpisane (imię i nazwisko, klasa).

Prace należy dostarczyć do opiekunów SU p. Anny Makowiec i p. Katarzyny Micek do dn. 27 marca.

 

Zapisy do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2015/2016

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ładnej informuje, że w dniach 2 - 31 marca 2015r. można składać wnioski o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego oraz klasy I na rok szkolny 2015/2016.

Składanie wniosków oraz szczegółowe informacje w sekretariacie:
pon. - pt. godz. 8.30 - 12.30.

Pliki do pobrania:

Informacja o zasadach przyjmowania dzieci do oddziału przedszkolnego.
Karta zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej.

 

Działalność Samorządu Uczniowskiego w I półroczu roku szkolnego 2014/2015

Działalność SU opierała się o plan pracy opracowany przez opiekunów wraz z przedstawicielami samorządów klasowych na początku roku szkolnego. Na początku września zorganizowano też wybory do SU, w wyniku których wyłoniono przewodniczącego, którym została Katarzyna Handzel, zastępcę –Wiktoria Januszek i skarbnika – Alana Biedrzyckiego. W październiku opiekunka Samorządu A. Makowiec udała się do właścicieli hut szkła w Ładnej z podziękowaniem za ubiegłoroczne sponsorowanie nagród oraz z prośbą o szkło na ten rok.
Opiekunowie wraz z uczniami przez cały I semestr roku szkolnego 2014/15 uaktualniali gazetkę na korytarzu, w której opisywano działalność Samorządu.
Poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę w uroczystościach Odpustu Parafialnego w Ładnej, w Dożynkach Gminy Skrzyszów oraz w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Skrzyszowie (pod opieką p. Marii Łakoma i p. Agaty Kurek). Ponadto poczet sztandarowy był obecny podczas uroczystości ślubowania i pasowania na uczniów dzieci z klasy I oraz na uroczystej szkolnej akademii z okazji 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
We wrześniu i październiku członkinie SU wraz z opiekunami przeprowadzili wśród uczniów akcję pod hasłem „Szkoło Pomóż i Ty” organizowaną przez Fundację Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych. Przedstawiciele samorządu zaangażowali się w sprzedaż cegiełek edukacyjnych.
W październiku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w uroczystości ślubowania pierwszoklasistów. Przewodnicząca SU powitała ich w gronie uczniów oraz przekazała dzieciom przygotowane przez kolegów i koleżanki ze starszych klas drobne upominki.
Pod koniec listopada społeczność uczniowska z klas IV-VI wraz z wychowawcami i opiekunem SU, p. A. Makowiec zorganizowała dyskotekę andrzejkową, na której oprócz wspólnej zabawy przy muzyce, można było sobie powróżyć i posilić się przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem. Dodatkową atrakcją był konkurs wraz z nagrodami na najciekawsze przebranie.
Na przełomie listopada i grudnia przeprowadzono w naszej szkole akcję charytatywną pod hasłem „Góra Grosza”. Organizatorem XIV edycji tej akcji było Towarzystwo Nasz Dom, a szkolny etap koordynowały opiekunki SU p. Makowiec i p. Micek. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dla najbardziej potrzebujących. W akcję chętnie włączyły się klasy I-VI. W sumie udało nam się zebrać 458 zł. W związku z ta akcją opiekunowie SU zorganizowali w szkole miedzy klasowy konkurs na najwyższą wartość zebranych monet. W konkursie tym zwycięska klasą okazała się klasa V, która zebrała ok. 200 zł i otrzymała na okolicznościowym apelu dyplom i nagrodę ufundowaną przez Hutę Szkła p. Wrześniaka w Ładnej i opiekunów Samorządu.
W grudniu nasza szkoła, pod przewodnictwem Samorządu Uczniowskiego, wsparła 2 przedświąteczne akcje charytatywne: akcje pod hasłem „WSZYSTKIE DZIECI SĄ KOCHANE" mającą na celu zebranie paczek mikołajkowych dla dzieci z ubogich rodzin oraz akcję mikołajkową dla dzieci z Domu Dziecka Nr 1 w Tarnowie. W akcje te chętnie włączyły się wszystkie klasy. Paczki, w których znalazły się m. in. przybory szkolne, maskotki, książki, owoce oraz mnóstwo słodyczy zostały rozdane przez Św. Mikołaja podczas Gali Finałowej w Hali Sportowej III LO w Tarnowie w dniu 5 grudnia 2013r.. a przed świętami reprezentanci społeczności uczniowskiej wraz z opiekunami SU, p. Makowiec i p. Micek udali się do Domu Dziecka Nr 1 w Tarnowie by tam osobiście wręczyć dzieciom prezenty. Uczniowie zwiedzili też budynek Domu Dziecka i poznali życie jego mieszkańców.
W okresie przedświątecznym zorganizowano konkurs na najciekawszą ozdobę choinkową. Konkurs ten jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Huty Szkła w Ładnej, p. Makowiec, p. Micek oraz p. Dyrektor.
W styczniu samorząd wraz z opiekunami zorganizował pocztę walentynkową, uczennice z klasy V zbierały kartki walentynkowe do specjalnej skrzynki, rozdanie nastąpiło 13 lutego. W tym dniu również zaproponowano, by uczniowie przyszli do szkoły w ubraniach z czerwonymi elementami, w nagrodę otrzymali słodki upominek.

 

 

Walentynki w naszej szkole

Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. To ciekawy sposób na rozgrzanie serc w czasie zimy i wzmocnienie przyjaźni. Szczególny dzień, na który warto starannie przygotować coś wyjątkowego. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z p. A. Makowiec i p. K. Micek zorganizował „ Pocztę Walentynkową". Na wszystkie napisane kartki czekała przygotowana paczka walentynkowa. Listy od tajemniczych wielbicieli zostały dostarczone do swych adresatów przez cztery urocze i przesympatyczne listonoszki. Zdecydowana większość uczniów naszej szkoły odpowiedziała na propozycję SU, by w tym dniu założyć strój z czerwonymi elementami. W nagrodę uczniowie otrzymali lizaka - serduszko z dedykacją.

Zdjęcia

   
Strona 1 z 39

Ciekawostki - Nauka i Technologia

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, całkowita ilość odpadów wygenerowanych w naszym kraju w 2010 r. wynosiła 4000 kg na osobę. Plasuje to Polskę na 13. miejscu w UE.
Śląscy naukowcy uważają, że od 70 do 85 proc. dzieci badanych pod kątem wpływu zanieczyszczeń powietrza na ich układ oddechowy miało niekorzystne objawy i dolegliwości. Pojawiały się one zwykle nie w dniu gdy panował smog, ale od jednego do trzech dni później.
Dźwięki wydawane przez nietoperza, który natrafił na zdobycz, ułatwiają znalezienie pokarmu jego sąsiadom. Jak powszechnie wiadomo, nietoperze „widzą” w ciemności dzięki ultradźwiękom. Jednak smakowitego owada są w stanie wykryć za pomocą echolokacji z odległości nie większej niż około 10 metrów. Natomiast ultradźwiękowe piski innych nietoperzy, które właśnie zlokalizowały owada, mogą usłyszeć nawet ze 160 metrów. Głośne sygnały wysyłane przez polującego nietoperza niosą się znacznie dalej niż ultradźwięki odbijane przez małego owada.
Procesy życiowe w kluczowy sposób zależą od zjawisk zachodzących na błonach oddzielających wnętrze komórek od otoczenia. Dotychczas słabo poznane, mechanizmy odpowiedzialne za transport przez błonę komórkową będzie można badać szybciej i taniej – dzięki układowi mikroprzepływowemu zbudowanemu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Układ pozwala seryjnie wytwarzać błony komórkowe i mierzyć zachodzące na nich zmiany.
Kulminacyjnym wydarzeniem upamiętniającym, przypadającą w 2015 r., 800 rocznicę przyjęcia Wielkiej Karty Swobód, uważanej za podstawę systemów politycznych w wielu krajach, będzie całogodzinne bicie w dzwony 14 czerwca 2015 r., w przededniu historycznej rocznicy.
Pięć ważnych projektów chce zrealizować w 2015 r. Europejska Agencja Kosmiczna, w tym np. użyć automatycznego ramienia do przenoszenia astronautów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska NASA planuje m.in. wystrzelenie satelity do badania poziomu CO2 w atmosferze.